Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Informacja dotycząca świadczenia "Dobry Start" (300+)

Utworzono dnia 06.07.2021

Z dniem 1 lipca 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął realizację programu „Dobry start”. Zgodnie z postanowieniami rozporządzenia  Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz. U. poz. 1092) rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych składają wnioski o świadczenie dobry start do ZUS.

Szkolenie dla OPS

Utworzono dnia 28.06.2021

W dniu 21 czerwca 2021 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie, odbyło się szkolenie kadr pomocy społecznej z terenu Powiatu Hrubieszowskiego, pt.: „Pomoc osobie dotkniętej przemocą w rodzinie. Nowe uprawnienia policji po 30 listopada 2020 r., w zakresie podejmowania czynności w związku z przemocą”...

czytaj dalej na temat: Szkolenie dla OPS

Szkolenie dla rodzin zastępczych

Utworzono dnia 09.06.2021

W dniu 9 czerwca 2021 r. w sali korekcyjnej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie i dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Edyty Kucharskiej, odbyło się szkolenie dla rodzin zastępczych z terenu powiatu hrubieszowskiego pt. „Trudne zachowania mojego dziecka”...

czytaj dalej na temat: Szkolenie dla rodzin zastępczych

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Utworzono dnia 28.05.2021

Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego składamy podziękowania wszystkim, którzy podjęli się niełatwej roli stworzenia domu rodzinnego dzieciom pozbawionym ciepła domowego ogniska i rodzicielskiej miłości.

 

Życzymy wielu sił, zrozumienia, cierpliwości, wytrwałości oraz doświadczania samego dobra w pełnieniu tak ważnej roli - Rodzica Zastępczego. Niech uśmiech będzie częstym gościem na twarzach pozostających pod Państwa opieką dzieci, będąc źródłem siły i radości na każdy kolejny dzień.

 

Dyrektor oraz Pracownicy

Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hrubieszowie

czytaj dalej na temat: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Informacja o zmianie wysokości świadczeń przysługujących rodzinom zastępczym oraz osobom usamodzielnianym

Utworzono dnia 25.05.2021

Od dnia 1 czerwca 2021 r. uległy zmianie wysokości świadczeń przysługujących rodzinom zastępczym. Świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w rodzinie zastępczej dziecka wynosi:

  • 746 zł miesięcznie – w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej spokrewnionej;
  • 1.131 zł miesięcznie – w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka.

Dodatek na dziecko niepełnosprawne od 1 czerwca 2021 r. wynosi 227 zł.

 

Zmianie uległa też wysokość pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki, która wynosi obecnie 566 zł miesięcznie.

 

Od 1 czerwca 2021 r. wysokość pomocy na usamodzielnienie wynosi:

-        w przypadku osoby usamodzielnianej opuszczającej rodzinę zastępczą spokrewnioną

  • nie mniej niż 3.730 zł – jeżeli przebywała w pieczy zastępczej przez okres co najmniej 3 lat;

-        w przypadku osoby usamodzielnianej opuszczającej rodzinę zastępczą niezawodową, rodzinę zastępczą zawodową, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-wychowawczą:

  • nie mniej niż 7.458 zł – jeżeli przebywała w pieczy zastępczej przez okres powyżej 3 lat,
  • nie mniej niż 3.730 zł – jeżeli przebywała w pieczy zastępczej przez okres od 2 do 3 lat,
  • nie mniej niż 1.865 zł – jeżeli przebywała w pieczy zastępczej przez okres poniżej 2 lat, nie krócej jednak niż przez okres 1 roku.

 

Wysokość pomocy na zagospodarowanie wynosi natomiast 1.695 zł, a w przypadku osoby legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności –  3.390 zł.

Turnus rehabilitacyjny tylko po szczepieniu lub z ważnym testem przeciw COVID-19

Utworzono dnia 18.05.2021

Jeśli planujesz wyjazd na turnus rehabilitacyjny, pamiętaj o wykonaniu testu w kierunku SARS-CoV-2. Jeśli poddałeś się szczepieniu, wyjedziesz bez dodatkowych warunków.

Osoby z niepełnosprawnościami, które chcą wyjechać na turnus rehabilitacyjny, muszą przedstawić negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Skierowanie na test wystawi lekarz opieki zdrowotnej. Można też będzie uzyskać skierowanie na test, wypełniając formularz na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Test należy wykonać nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęcia turnusu.

Wyjazd będzie znacznie łatwiejszy dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, ponieważ wystarczy tylko potwierdzenie przyjęcia szczepionki.

Powyższe zasady obowiązują także opiekuna uczestnika turnusu, jeżeli konieczność jego obecności wynika z wniosku lekarza kierującego osobę niepełnosprawną na turnus rehabilitacyjny.

 

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 905)

Nieodpłatne korepetycje dla dzieci z rodzin zastępczych

Utworzono dnia 19.04.2021

Informujemy, że wolontariusze Ruchu Polska 2050 prowadzą korepetycje dla dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych. Inicjatywa ta ma charakter apolityczny i polega na wspieraniu dzieci z rodzin zastępczych poprzez udzielanie im nieodpłatnych, zdalnych korepetycji ze wszystkich przedmiotów szkolnych. Obecnie w akcji bierze udział już ponad tysiąc zgłoszonych dzieci z całej Polski, wspieranych, przez ponad siedmiuset sprawdzonych korepetytorów.

Jak to działa?

Dla każdego zgłoszonego do projektu dziecka, na podstawie przedstawionego zakresu potrzebnej pomocy (klasa, przedmiot, ilość godzin) dobierany jest z naszej ogólnopolskiej bazy spełniający te kryteria korepetytor, który kontaktowany jest z rodziną.

W dalszej części wszelkie ustalenia, np. co do rodzaju użytego komunikatora, pory przeprowadzania zajęć, szczegółowego zakresu materiału itp. odbywają się na linii rodzina/uczeń – korepetytor. Wojewódzcy i powiatowi koordynatorzy są w kontakcie z rodziną i monitorują przebieg oraz poprawność prowadzonych zajęć.

Co ważne, równolegle do akcji udzielania korepetycji, w wielu miejscach w kraju, rodziny zastępcze są wspierane przez wolontariuszy poprzez szereg działań, jak np. pomoc w remoncie domu, organizacja pomocy rzeczowej, zorganizowanie zajęć karate dla dzieci i wiele innych. Koordynatorzy i wolontariusze korzystają stale z Portalu DomyDziecka.org, zgłaszając chęć wsparcia dla rodzin zastępczych w dziale "Chcę pomóc" oraz dostosowując swą pomoc na podstawie informacji o bieżących potrzebach, zamieszczonych w zakładce "Lista potrzeb".

Bliższych informacji udzielają pracownicy Sekcji pomocy społecznej, tel. 84 696 37 77.

Polski Bon Turystyczny

Utworzono dnia 14.04.2021

Zegar

Kalendarium

Maj 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny

Polecamy

Odnośnik do Strony Starostwa w Hrubieszowie


Odnośnik do Strony Urzędu Miasta w Hrubieszowie


Odnośnik do Strony Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie


Odnośnik do strony Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie


Odnośnik do strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej


Odnośnik do platformy epuap


Odnośnik do portalu empatia


Odnośnik do strony Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych


Odnośnik do Systemu Obsługi Wsparcia


Odnośnik do strony Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych


Odnośnik do portalu niepełnosprawni.pl


Odnośnik do Rejestru Ośrodków Turnusowych


Odnośnik do Rejestru Jednostek Pomocy Społecznej