Warsztat Terapii Zajęciowej realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, niezbędne do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku. Stwarza osobom niepełnosprawnym możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Warsztat Terapii Zajęciowej to miejsce, gdzie grupa osób o ograniczonej sprawności ruchowej lub intelektualnej, a często oboma rodzajami upośledzenia, poznaje nie tylko różne metody usprawniania, ale uczy się odpowiednich do swoich możliwości form działalności zawodowej. Osiągnięcie umiejętności wykonywania określonych czynności pozwala tym osobom w przyszłości podjąć pracę zarobkową w ramach zakładów pracy chronionej lub pracować na stanowiskach przystosowanych do ich niepełnosprawności w innych zakładach pracy. Możność podjęcia pracy jest dla osób o ograniczonej sprawności bardzo ważnym czynnikiem integrującym ich ze społeczeństwem.
Warsztaty mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez inne podmioty.
Główne cele warsztatów terapii zajęciowej to:
- ogólne usprawnienie,
- rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności życiowej,
- przygotowanie do życia w środowisku społecznym, czyli nabycie umiejętności komunikowania się, dokonywania samodzielnych wyborów, decydowania o swoich sprawach, lepszej kondycji psychicznej,
- rozwijanie zdolności i umiejętności za pomocą różnego typu technik terapii zajęciowej,
- rozwijanie sprawności psycho-ruchowej niezbędnej w pracy.
O uczestnictwo w Warsztatach Terapii Zajęciowej mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, posiadające w swoim orzeczeniu wskazanie do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej. Zgłoszenie osób niepełnosprawnych przyjmuje i zatwierdza jednostka zamierzająca utworzyć warsztat lub jednostka prowadząca warsztat.
Terapię realizuje się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika, który zawiera informacje na temat osoby niepełnosprawnej, planu terapii, działań skierowanych do uczestnika oraz osiągniętych celów.
Koszty działalności placówki pokrywane są od 2008 roku w wysokości 90% przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz w 10% ze środków samorządu terytorialnego.
W powiecie hrubieszowskim działają trzy warsztaty terapii zajęciowej:
1) Warsztat Terapii Zajęciowej w Hrubieszowie – liczba uczestników 53,
http://www.wtzhrubieszow.naszaplacowka.pl
2) Warsztat Terapii Zajęciowej w Alojzowie – liczba uczestników 54,
3) Warsztat Terapii Zajęciowej w Oszczowie – liczba uczestników 30.
Warsztaty terapii zajęciowej działają na podstawie:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zdrowotnej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.2019.1172 t.j. z dnia 2019.06.25)